13 фактів, які ви не знали про кишечник

17204103_10154480110430017_1859460352_n

 

А також дивовижні факти про вашу систему травлення загалом.

Достатньо поглянути на обгортку і прочитати назву книжки Джулії Ендерс “Чарівний кишечник. Як наймогутніший орган керує нами”, щоб зрозуміти — нудно точно не буде.

І справа навіть не втому, що вона названа “найпопулярнішою нон-фікшн книжкою континентальної Європи” і згадується у соціальних мережах майже всіх ЗОЖ-ків як  must read. Її особливість у захоплюючому викладенні матеріалу та, звичайно, об’єкті дослідження і головному герої — в кишечнику. 

Давно мені не траплялися такі сміливі і відверті розповіді про те, що, з одного боку, є природнім (як правильно сидіти на унітазі чи про дію на організм послаблюючих засобів), а з іншого — навряд чи буває об’єктом світських бесід. У легкій, доступній навіть для дитини формі, з використанням метафор і яскравих епітетів Дж. Ендерс, вчена-мікробіолог, створила науково-популярну книжку, в якій є все, що ви хотіли, але соромилися запитати про систему травлення.

Отже, чарівні факти про чарівний кишечник:

Суттєві зміни в роботі кишечнику можуть впливати на психічний стан людини. Люди, які страждають певними проблемами з травленням, можуть відчувати негативні емоції, пригнічений стан і навіть страждати на депресію.

1997 року була сформована справжнісінька Бристольська шкала класифікації форм калу, згідно з якою існують 7 типів стільця (випорожнення), які наочно демонструють правильне функціонування системи органів травлення чи наявність у ній найменших порушень.  

У період нічного сну наш організм не секретує слину, яка в денний період виділяється для нейтралізації бактерій в ротовій порожнині. Саме тому навіть один раз недотримання процедури чистки зубів до та після нічного сну призводить до катастрофічного зросту кількості бактерій у роті і неприємного запаху з роту вранці.

Пряма спина після ситного прийому їжі може вберегти від печії. Стравохід має точки кріплення з хребтом завдяки волокнам. Якщо сісти з прямою спиною, то і стравохід витягнеться в довжину.  

Якби можна було розпрямити всі складки і ворсинки в нашому тонкому кишечнику, то він досяг би довжину в 7км.

Майже кожен другий стикався з проблемою закрепів у поїздках, у дорозі. А все тому, що кишечник надзвичайно залежний від наших звичок. Нервові клітини кишечнику помічають кожну деталь у нашому режимі і, якщо все по графіку, то активують кишкову мускулатуру на травлення їжі. А от порушення звичного ритму в дорозі призводить до порушення травлення загалом.

95% серотоніну (гормону радості) синтезується у кишечнику. Крім того, у ньому утворюється багато пептидних, білкових форм, які мають безпосереднє відношення до діяльності головного мозку. Тому люди з синдромом роздратованого кишечнику викликає страждають на тривожність та депресію. 

17200313_10154480110695017_1799298023_o

Чим більше ми їмо, ти більшу втому відчуваємо. Для переварювання великої кількості їжі в шлунку необхідна додаткова енергія, відповідно відбувається посилення притоку крові в органи травлення в тому числі і від головного мозку.

Надто велика кількість чистого цукру швидко і надовго робить нашу кров солодкою. Чистий цукор не потребує обробки з залученням ферментів для травлення і миттєво потрапляє у тонкий кишечник і всмоктується у кров.

Чому існує целіакція (непереносимість глютену), лактозна та фруктозна непереносимості, але важко знайти людей, які б страждали на алергію на курячу грудку? Тому що ми самі складаємося з м’яса і, як правило, непереносимості до себе подібного продукту у людини не розвиваються.

Бактерія Helicobacter pylori (Хелікобактер пілорі) заселяє шлунки половини людства планети і завжди простисовується до свого господаря і розвивається разом із ним. Гастрит чи виразка — безсумнівне підтвердження присутності Helicobacter pylori в організмі.

З кожним роком бактерії вчаться адаптуватися до антибіотиків і швидкість адаптації постійно зростає. Що ще більш вражаюче: резистентність мікроорганізмів пов’язана з застосуванням антибіотиків при вирощуванні тварин на фермах. Тому бажано купувати м’ясо у перевірених продавців.  

Характерні звуки бурчання у животі помилково сприймаються як відчуття голоду, хоча насправді це сигнали про те, що тонкий кишечник проводить процедуру прибирання між прийомами їжі. Якщо зазирнути у тонкий кишечник 2 години після прийому їжі, то можна відзначити бездоганну чистоту в ньому. Тонкий кишечник — справжній чистьоха.

Особиста рекомендація від мене: не варто купувати книжку “Чарівний кишечник” в аудіоформаті, як це помилково спочатку зробила я сама. Придбайте друковану чи електронну версію: супровід “смачного” тексту комічними ілюстраціями того вартий.

І наостанок. Це книжка не про дієти чи магічні засоби схуднення. Це легка і захоплююча історія про дивовижний світ всередині кожного з нас. І так, кишечник має безпосередній і значний вплив на головний мозок.

Леся Кияк-Редькович

Читайте також: КНИГА НЕДЕЛИ: «ИГРЫ, В КОТОРЫЕ ИГРАЮТ ЛЮДИ»

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Комментарии (2)

  • Наталя

    Друзі, книга є українською і має назву «Внутрішня історія» від видавництва КСД. Гарне видання з хорошим перекладом.

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: