5 запитань до мамолога Оксани Шуліги-Недайхлєбової

Мамолог-онколог вищої кваліфікаційної категорії, лікар ультразвукової діагностики у медичному центрі “Верум” Оксана Шуліга- Недайхлєбова розповіла Преображаріуму про здоров’я жінки та що треба робити, щоб уникати захворювання молочних залоз. 

Коли і як часто звертатися до лікаря?

До мамолога, так само як і до гінеколога, варто звертатися раз на рік. І найкраще це робити з 5 по 10 день місячного циклу, адже саме у цей період молочні залози стають спокійнішими та дослідження буде найінформативнішим, як пальпаторне, під руками, УЗД та момографія, так і МРТ молочних залоз.

Але якщо з’являються ущільнення, яких раніше не було, то не варто чекати. У такому разі звертатися до лікаря треба якомога швидше. 

Жінкам, які знаходяться на оральних контрацептивах та на гормонотерапії, рекомендується відвідувати мамолога кожні 6 місяців. Крім того, варто зазначити, що до 40 років лікар-мамолог дивиться жінку обов’язково сам і додатково робить УЗД. Після 40 років також назначають мамографічне обстеження. Дуже часто воно поєднується із УЗД, але після 40 років це треба робити обов’язково. 

suliga_rs-bcc8212b0516009ba04bb84f54b0c3a0174

За яких причин треба терміново звертатися до лікаря?

Звертатися до лікаря-мамолога потрібно, якщо є ознаки запалення у молочних залозах. Тобто є почервоніння, місцевий біль, підвищення температури, при рухах відчувається, що десь є запальне вогнище.

При перших найменших підозрах необхідно терміново звертатися до лікаря. Це стосується ущільнень або навіть підвищення температури. Треба також звертатися, коли є одностороннє виділення червоного кольору із сосочка, або поява утворень, котрих раніше не було.  

Від чого залежить здоров’я молочних залоз? 

Молочні залози дуже тісно пов’язані із гормональним статусом організму, фоном для якого є хороша робота щитовидки, а також узгоджена робота яєчників. Якщо у нас все добре по гінекології та ендокринології, то для молочної залози причин, щоб вона хворіла, немає. 

Також, звичайно, треба звертати увагу на травмування молочної залози. Цього треба уникати. Не повинно бути жодних синців, а у разі появи вони мають бути відстежені протягом трьох років.

І, звичайно, здоров’я молочної залози повністю залежить від репродуктивної функції. Основне її завдання — це лактація. Від того, наскільки мама гарно відгодувала (сьогодні норма до 2 років) і якомога більше діток (троє діток вважається оптимальним), залежить здоров’я жінки. 

Відповідно до світової статистики кожна п’ята жінка клімактеричного віку переважно хворітиме саме онкологічними захворюваннями молочної залози. Тому лактація за молодості стає актуальною та є відголоском саме у клімактеричному році. Це просто потрібно знати і при нагоді користуватися цим не лише заради здоров’я дитини, а й самої молочної залози матері.

Які шкідливі фактори ризику впливають на здоров’я?

Усі ми повинні обов’язково у день пити 1,5 літри води, повинні уникати стресів та паління, але найголовніше з усього, що я озвучую людям — це все ж таки надмірна інсоляція. Не потрібно засмагати взагалі, тим більше топлес, а відвідування соляріїв — це найкритичніше. 

Я також часто усім нагадую, що треба не стільки змінити спосіб життя, скільки напрацювати правильний спосіб відношення до молочної залози та її здоров’я, а саме: жінка повинна обов’язково раз у рік проходити обстеження.

Пальпація як корисна звичка

У нормі молочна залоза не є ідеальною, пухкою та м’якою, вона повинна бути тонкою та зернистою. Якщо жінка проводить пальпацію та відчуває цю зернистість під руками, вже на 5-6 раз створюється тактильна пам’ять. І на 7 раз пальпації вона буде знати, чи щось змінилося чи все на місці. Якщо жінка сама помітила зміни і вчасно прийшла до лікаря, то, повірите, це — найкраще. Зазвичай жінки не вбачають потреби у відвідуванні мамолога, не приділяють увагу самообстеженню, і в результаті, приходять до лікаря уже із запущеними хворобами. 

Пальпацію жінка може робити самостійно, без проходження УЗД. Процедуру рекомендують проводити раз на місяць.

Я хочу сказати, що у нас жінки дуже свідомо стали слідкувати за своїм здоров’ям і завдяки загальноосвітнім проектам почали ставитися до молочної залози більш відповідально. Дійсно, за останній рік було багато саме самостійних звернень. Цей факт є позитивним, адже завдяки цьому часто вдається виявити хворобу на початкових стадіях і вчасно вжити відповідних заходів. Такі випадки мають слугувати прикладами для формування культури і правильного догляду за своїм здоров’ям. 

 

 

Мамолог-онколог вищої кваліфікаційної категорії, лікар ультразвукової діагностики у медичному центрі “Верум” Оксана Шуліга-Недайхлебова — спікер конференціх Women`s Health Summit.  

Ви дізнаєтеся, як часто потрібно відвідувати мамолога та навіщо робити скринінг, а також про захворюваннях молочних залоз, що потрібно робити, щоб запобігти їх.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: