Гепатит С: лікування та рекомендації

Преображаріум і мережа медичних лабораторій Сінево продовжують цикл матеріалів, присвячених гепатиту С. Про сучасні методи терапії та на що варто звернути увагу хворим і їх рідним розповіла гепатолог-інфекціоніст, кандидат медичних наук Анна Заплотна.

Читайте також: ГЕПАТИТ С: ОСОБЛИВОСТІ ТА ДІАГНОСТИКА

IMG_0350

До кого звертатися

Якщо є підозри на гепатит С, підвищені показники печінкових проб, знайдені антитіла до вірусу гепатит С або РНК цього вірусу, потрібно звертатися до інфекціоніста. Такі лікарі працюють в поліклініках, а також в гепатологічних центрах та інфекційних стаціонарах. Краще піти в спеціалізовані медичні заклади, до досвідченого фахівця, який зможе правильно діагностувати і лікувати хронічний вірусний гепатит С. Зазвичай лікар визначає різновид (генотип) вірусу С та його кількість, проводить фібротест, щоб встановити ступінь пошкодження печінки та стадію фіброзу, і, згідно з результатами, назначає терапію.

Чому потрібно лікувати гепатит С

У людини, хворої на гепатит С, з часом може розвинутися цироз печінки з появою ускладнень, наприклад, накопичення рідини у животі, кровотечіз судин стравоходу або печінової енцефалопатії. На тлі цирозу може виникнути первинний рак печінки. Однак небезпеку становлять не лише печінкові прояви захворювання. Оскільки вірус впливає на імунну систему людини, можливо виникнення позапечінкових проявів гепатиту з автоімунним компонентом.

IMG_0357

Серед захворювань, індукованих вірусом гепатиту С може бути кріоглобулінемічний синдром (наявність у сироватці крові патологічних білків) з геморагічним висипом внаслідок васкуліту (запалення стінки судин); гломерулонефріт (захворювання нирок); порфірія (порушення пігментного обміну), ураження суглобів синдром і щитовидної залози, та багато інших. Тобто результатом тривалого перебігу хронічного гепатиту С може бути маса хвороб, які начебто не мають прямого зв’язку з ураженням печінки. І своєчасне лікування гепатиту С є профілактикою таких захворювань. Зазначені хвороби важко і погано лікуються, скорочують тривалість життя людини і значно знижують його якість. Окрім противірусної терапії гепатиту С,для їх лікування додатково призначаються глюкокортикоїди чи інші препарати.

Як лыкувати гепатит С

Основу лікування гепатиту С складає противірусна терапія. При гострому гепатиті С призначають пегільовані інтерферони, при хронічному гепатиті С використовують препарати прямої противірусної дії. Призначення препаратів залежить, перш за все, від генотипу вірусу, всього їх існує шість. При призначенні лікування враховується відсутність/наявність фіброзу та його вираженість. На пізніх стадія фіброзу може назначатися подовжена схема терапії, або додаються інші компоненти лікування. Зазвичай противірусне лікування триває 3 місяця (12 тижнів), але за наявності цирозу, може подовжуватися до 6 місяців з додаванням  рибавіріну, який має багато побічних ефектів.

IMG_0367У сучасних противірусних препаратів мало побічних ефектів, вони чудово переносяться хворими, але мають взаємодії з іншими препаратами, що може призвести до зниження ефективності лікування. Тому важливим є нагляд лікаря, який може зважити всі можливі ризики взаємодії ліків та мінімізувати їх. Особливо це стосується хворих старшої вікової групи, які зазвичай мають хронічні захворювання і регулярно приймають різні препарати. 

Краще лікувати гепатит С на ранніх стадіях хвороби. Виражений фіброз або цироз печінки знижують ефективність терапії. Якщо на ранніх стадіях фіброзу при вдалому лікуванні і за відсутності вірусу гепатиту С після його завершення печінка може поступово відновитися, то на останніх, коли вже сформувався цироз, навіть при повному видаленні вірусу з організму, структурні зміни печінки залишаються у пацієнта назавжди. А єдиним ефективним методом лікування цирозу, який прогресує, залишається пересадка печінки.

Чи можна вилікувати гепатит С

Сьогодні гепатит С є виліковним захворюванням. Нові противірусні препарати прямої дії, які вже широко використовуються, демонструють ефективність, що перевищила  90%-вий рубіж і сягає 94-98%.

В окремих випадках лікування не вдається досягти необхідної відповіді на терапію і вірус залишається в організмі людини. В такому разі лікування потрібно або припинити, або змінити схему і використовувати інші препарати. Про одужання від гепатиту С ми говоримо, якщо через шість і більше місяців після закінчення лікування вірус не виявляється в організмі людини. Імунітет, який би захистив від вірусу гепатиту С на все життя, не набувається. В подальшому людина, яка одужала, може інфікуватися цим або іншим генотипом вірусу. Тому завжди треба пам’ятати про шляхи передачі вірусу й уникати ризиків. 

Безпека для рідних

Людина, хвора на гепатит С, має користуватися індивідуальною зубною щіткою, приладдям для гоління та манікюру.

Інфікування відбувається через кров, тому, якщо хвора людина поранилася, існує ризик передачі вірусу, якщо її кров потрапила на шкіру іншої людини. Вдома потрібно обов’язково мати одноразові гумові рукавички та дезінфікуючі засоби. При пораненні хворого, особа, яка надає допомогу, при обробці рани має вдягнути рукавички. А якщо кров пролилася або розбризкалася, не знімаючи рукавичок потрібно промити забруднені поверхні дезінфікуючим засобом.

Рекомендації по лікуванню гепатита С

Загальна рекомендація — здоровий спосіб життя і здорове харчування. Важливо відмовитися від алкоголю, який серйозно пошкоджує печінку навіть без вірусу.

На період гострого гепатиту С чи загострення хронічного, можна застосовувати дієту «Стіл № 5». Але хронічний гепатит С — це захворювання, з яким людина, якщо не лікується, може жити роками, і , звісно, вона не може постійно дотримуватися суворої дієти. Тому жирну, смажену, гостру, копчену їжу не рекомендують вживати часто і в великій кількості. Варто замінити спосіб приготування їжі — вона має бути вареною, тушкованою, запеченою.

Потрібно уникати необґрунтованих призначень гепатотоксичних препаратів (токсичних для печінки) — антибіотиків, нестероїдних протизапалювальних препаратів, і навіть зайвих гепатопротекторів. Це стосується і харчових добавок, трав’яних препаратів. Обмеження прийому зайвих препаратів є одним із способів лікування і нагляду за хворим із хронічним ураженням печінки.

IMG_0375

Важливим є питання профілактики інших вірусних гепатитів. При інфікуванні ними існує загроза більш важкого перебігу захворювання. Краще зробити щеплення від гепатиту А і B.

Людина повинна жити звичним життям і не зациклюватися на гепатиті С. Існує стереотип, що це захворювання тих, хто має багато незахищених статевих стосунків, або вводить собі внутрішньовенно наркотичні речовини. Насправді, велика кількість інфікованих не має цих факторів ризику, багато людей інфікуються через медичні чи немедичні маніпуляції, більш 50% пацієнтів не можуть згадати при яких обставинах сталося інфікуванння. Гепатит С може трапитися з будь-ким, тому треба вчасно обстежитися і пролікуватися.

Автор: Марія Бєляєва

В наступному матеріалі читайте про психологічну підтримку рідних, хворих на гепатит С, та як себе поводити при виявлення захворювання.

Реєструйтеся, щоб отримати знижку на обстеження в лабораторії Сінево. 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Комментарий (1)

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: