Інфаркт — хвороба молодих?

Так стверджує лікар-терапевт, ревматолог Євгенія Андрющенко, яка спеціалізується на захворюваннях внутрішніх органів. Це підтверджує і світова статистика. Якщо раніше вважалось, що від інфаркта страждають літні люди, яким виповнилось 60 і більше років, то зараз все частіше трапляються випадки серцевого нападу у молодих людей віком до 35 років.

В світі щорічно помирають від інфаркту та інсультів майже 17 мільйонів людей, з них — 400 тисяч українців. Серцево-судинні захворювання вже багато років посідають перше місце серед тих, які ведуть до смерті, а Україна є лідером і посідає перше місце серед європейських країн. При цьому 30% хворих помирають в перший рік життя після нападу з причини того, що вчасно не звернулись по допомогу до лікарів.

В рамках проекту #Не_будь_байдужим_до_себе, який “Преображаріум” проводить за підтримки європейської мережі медичних лабораторій «Сінево», ми розпитали лікаря-терапевта Євгенію Андрющенко про причини того, що ця хвороба “молодшає”, про основні ризик-фактори та способи уникнення цієї проблеми.

Преображаріум: Чи у всіх людей є схильність до серцево-судинних захворювань? Чи існують групи ризику?

ЄА: Абсолютно всі люди, які мають шкідливі звички (куріння тютюну та вживання алкоголю), надмірну вагу, ведуть малорухливий спосіб життя — потрапляють в так звану групу ризику. Одна з причин, чому хвороба “молодшає”, це спосіб життя, який ведуть молоді люди: сидяча робота, постійні стреси, неповноцінне харчування. В світі майже 15% людей мають діагноз ожиріння, і вони всі в групі ризику. Також в групі ризику гіпертоніки та люди, які страждають на цукровий діабет.

Преображаріум: Як можна зрозуміти, що щось негаразд із серцем або з судинами? Які симптоми є загрозливими?

ЄА: Зваичайно, дуже рідко інфаркт трапляється на рівному місці. Йому передують симптоми, які вказують людини на те, що потрібно сходити до лікаря і перевірити стан свого здоров’я. Якщо у людини спостерігається неодноразове підвищення артеріального тиску — це ризик виникнення інфаркту в майбутньому. Також інфаркту передує атеросклероз судин та ішемічна хвороба серця.

Атеросклероз — це втрата судинами еластичності через налипання на них холестерину і бляшок, що відбувається через неправильне харчування. Це також можна діагностувати ще до настання серцевого нападу і почати лікування для зниження ризику. Ішемічна хвороба серця — це майже передінфарктний стан, коли якась ділянка серця, через певні фізіологічні процеси, перестає отримувати достатню кількість артеріальної крові. Це може статись раптово, так зване гостре захворювання, але частіше за все це хронічний процес, який і призводить до інфаркту міокарду — повному припиненню кровопостачання в певну ділянку серця.

Зазвичай, люди, які схильни до проблем із серцем та судинами часто скаржаться на головний біль, запаморочення, хронічну втомлюваність, вони дуже погано переносять будь-які, навіть незначні, фізичні навантаження, вони стресо нестійкі, можуть відчувати постійний ниючий або стискаючий біль в області серця. Все це привод звернутись до лікаря для обстеження.

Преображаріум: Які обстеження має пройти людина, щоб впевнитись, що можна не хвилюватись і з серцем все гаразд?

ЄА: Краще за все звернутись до лікаря, який назначить всі необхідні обстеження. Зазвичай це загальний аналіз крові, аналіз на цукор та ліпіди, з функціональної діагностики це електрокардіограма серця, в деяких випадках УЗД серця та судин.

Преображаріум: Як зрозуміти, що стався серцевий напад я що потрібно робити?

ЄА: Гострий біль в області серця, під лівою лопаткою, він може віддавати в щелепу, руку, шию. Запаморочення, нудота, інколи навіть блювання. Людина стає блідою, вкривається липким холодних потом, з’являється задуха. Якщо ви або хтось із оточуючих маєте ці симптоми, потрібно негайно викликати швидку, а до її приїзду заняти положення “сидячи”, розстібнути комір одягу, відкрити вікна, випити таблетку нітрогліцерину та подрібнену таблетку аспірину. Якщо є можливість — виміряти артеріальний тиск і, якщо він підвищений, випити щось для його зниження. Заспокоїтись та чекати на лікаря.

Преображаріум: Які профілактичних заходів можна вжити, щоб запобігти виникненню інфаркту?

ЄА: Якщо ви відчуваєте, що потрапили в групу ризику, то негайно змінити спосіб життя. Почати збалансовано харчуватись, схуднути, почати хоча б 30 хвилин на день займатись спортом, кинути шкідливі звички. Якщо хоча б один раз у вас був випадок підвищення артеріального тиску — контролювати його за допомогою домашнього вимірювача, тонометра.

Насправді, в нашій країні кардіологія — один з потужніших напрямків медицини. Лікарі дійсно роблять дива, все що стосується кардіохірургії, то це справжня ювелірна і дуже кваліфікована робота. Але серцево-судинні захворювання все ще на першому місці за рівнем смертності. При тому, що 80% випадків серцевих нападів можна запобігти, якщо люди почнуть дбати про себе та своє здоров’я.

Інтерв’ю публікується за підтримки європейської мережі медичних лабораторій «Сінево» в рамках проекту #Не_будь_байдужим_до_себе.

В лабораторіях «Сінево» ви можете здати аналізи «Здорове серце та судини».

Перед здачею аналізів обов’язково проконсультуйтесь з лікарем!

АНОНС

ЩО? Вебінар “Що потрібно знати про інфаркт?

КОЛИ? 19 червня о 19:00

ХТО ПРОВОДИТЬ? Лікар-терапевт Євгенія Андрющенко

СКІЛЬКИ КОШТУЄ? Безкоштовно

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ НА ВЕБІНАР!

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: