На що звернути увагу перед тим, як сісти у крісло до стоматолога?

Напевно, ніхто не хоче, пролікувавши зуби, піти інфікованим на гепатит С. На жаль, бувають випадки, коли хворі не мали більше жодної ймовірності інфікуватися, окрім як під час відвідин стоматолога. Як мають оброблятися інструменти та що робити, щоб запобігти зараженню, розповіла Преображаріуму лікар-гепатолог Анна Заплотна в рамках спільного проекту з мережею медичних лабораторій Сінево “Що треба знати про гепатит С”.

IMG_0367

Фактори ризику

Весь стоматологічний інструментарій має бути змінним і оброблюватися, бо туди можуть потрапляти крапельки крові, рідини з порожнини рота, яка містить вірус гепатиту С. 

Ризик інфікування існує навіть при огляді за умови, якщо використовується будь-який багаторазовий інструмент, наприклад дзеркало.

Якщо використовується багаторазовий інструментарій, можуть бути порушені правила його обробки.

Як правильно проводиться стерилізація інструментів

Коли медичний інструментарій був використаний, його зазвичай замочують в дезінфікуючому розчині, ретельно промивають, а потім стерилізують в сухожаровій шафі шляхом автоклавірування.

Всі багаторазові інструменти мають обов’язково піддаватися автоклавіруванню (щипці для видалення зубів, зонди, колючо-ріжучі інструменти для гігієни порожнини роту, спеціальні валики для обробки поверхні зубів та ін.).

Автоклавірування – це метод стерилізації під високим тиском в автоклаві (сухожаровій шафі), за рахунок чого підвищується точка кипіння води (сухого пару) при обробці інструментів. В результаті дуже швидко руйнуються патогени, які є на їх поверхні.

Після стерилізації інструмент часто ламінують, тобто вакуумно запаюють в стерильний матеріал. Якщо інструмент розпаковують на ваших очах, це свідчить про те, що якість його обробки вища, ніж коли приносять відкритий лоток, на якому лежать інструменти, і незрозуміло, як давно він був сформований та де зберігався.

Якщо інструмент лише протирають спиртом –це не є ефективним захистом від вірусих гепатитів, бо надійна обробка інструментарія, це надійний захист не тільки від вірусу гепатитів С та В , а й від ВІЛ-інфекції.

Читайте також: НА ЩО ЗВЕРТАТИ УВАГУ В САЛОНАХ КРАСИ?

Як оцінити стоматологічний кабінет

Чисте робоче місце лікаря.

Обов’язкова наявність стерильних рукавичок і маски у персоналу, які змінюються перед кожним пацієнтом.

Всі поверхні, які беруть участь в процесі надання медичних послуг, мають протиратися одноразовою серветкою, обробленою спеціальним дезінфікуючим розчином. Після протирання її викидають.

Обов’язково протирається безтіньова освітлювальна лампа.В іншому випадку на ній можуть залишитися частинки зараженої крові, які потім знов потраплять на чисті рукавички лікаря, коли той поправляє лампу.

Пакети з одноразовим інструментарієм має відкриватися на очах у пацієнта. Зокрема, одноразовими є бори, пульпекстрактори, серветки і наконечники.

Можна запитати у лікаря, чи якісно стерилізують інструменти та чи можна покластися на цей заклад. Це змушує клініку звертати більше увагу на ці речі. Якщо лікар  дратується, він неправий. Адже ніхто не хоче піти від лікаря інфікованим.

IMG_0375

Запобіжні заходи

За здійснення епідеміологічного контролю у клініці відповідальність несе завідувач відділенням чи головний лікар. Чим більше та професійніше клініка, тим зазвичай якісніше проводяться всі необхідні процедури, в тому числі й обробка інструментарію. В маленьких кабінетах порушення цих процедур ймовірніше.

Багато пацієнтів перевіряють свій статус до відвідування лікаря та отримання медичних послуг, щоб бути певними у відсутності вірусу гепатитів С та В. Особливо ті, хто лікувалися від подібних захворювань і мають негативний досвід, надають перевагу перестраховці. 

Деякі пацієнти самостійно купляють собі одноразове стоматологічне обладнання і приходять з ним до лікаря. Краще заплатити, але бути певним у власній безпеці..

В наступному матеріалі читайте про захист прав споживачів: що робити, якщо випомітили порушення в салоні краси чи в стоматологічному кабінеті, та куди звертатися, якщо під час процедури відбулося інфікування вірусом гепатиту С.

Автор: Марія Бєляєва

Піклуючись про ваше здоров’я, «Сінево» пропонує спеціальний пакет досліджень № 310 «Щорічний контроль показників здоров’я + звіт з інтерпретацією показників», який дає змогу оцінити 52 показники: загальний стан здоров’я, чи є інфікування гепатитом С і В, як функціонує серцево-судинна система, печінка, щитовидна залоза, нирки, визначити ймовірність розвитку цукрового діабету.

Подбайте про своє здоров’я і здайте профілактичні аналізи!

Реєструйтеся, щоб отримати знижку на обстеження в лабораторії Сінево. 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Комментарий (1)

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: