Що треба знати про гепатит С: поради юриста

У рамках спільного проекту мережі лабораторій Сінево та Преображаріума “Що треба знати про гепатит С” фахівці у різних галузях допомагають розібратися, як убезпечити себе та свою сім’ю від зараження гепатитом. 

Про захист прав споживачів, соціальні гарантії та алгоритм дій, якщо людина інфікована гепатитом, розповіла юрист Олена Беденко-Зваридчук — фахівець у галузі медичного права. Олена спеціалізується у загальних питаннях медичного права, правах і обов’язках медичних працівників і пацієнтів, юридичному аспекті надання хірургічної та невідкладної допомоги населенню. 

22

Які існують соціальні гарантії для людини, яка захворіла?

В Україні кожна людина має право на отримання певної допомоги від держави у разі захворювання, травми або каліцтва.

Найперша гарантія — лікарняний листок, який оплачується за рахунок раніше сплачених людиною податків до Фонду соціального страхування; також гарантовано оплачувані роботодавцем перші п’ять днів лікарняного. Оплата лікарняного допомагає людині не думати про кошти на харчування, однак це не суттєва сума для хворих на тяжкі захворювання, тому далі держава бере на себе обов’язок компенсувати повністю або частково витрати на лікування.

В Україні є низка програм, котрі забезпечують оплату повного або часткового лікування захворювань, які віднесено до тяжких або невиліковних, що спричиняють смерть населення (ВІЛ/СНІД, гепатити, цукровий діабет, гіпертензія, онкологія та інше). Лікуючий лікар допомагає пацієнту обрати необхідну програму лікування, із наявного переліку програм, що фінансуються за рахунок державного або місцевого бюджету. Участь у програмі реалізує право хворою людини отримувати ліки зі знижкою або безкоштовно. Продаж таких препаратів обов’язково здійснюється за рецептом. У разі, якщо лікування конче необхідно, а ліки ще не поступили, є можливість купити їх за власний кошт. При цьому треба зберігати чеки для того, щоб у подальшому можна було відшкодувати їх вартість.

У постанові Кабінету Міністрів №1303 ви можете знайти перелік захворювань та окремих груп населення, для котрих є безоплатне та пільгове надання ліків.

Окрім цього, дивлячись наскільки було тяжке захворювання та чи призвело воно до непрацездатності або до обмеження життєдіяльності людини, можна встановити групу інвалідності із подальшою виплатою пенсії по інвалідності.

Крім того при встановленні групи інвалідності держава гарантує людині забезпечення умов праці згідно з її станом. У разі, коли інвалідність унеможливлює подальшу роботу за фахом, вона може звернутися до Центру зайнятості. Там можливе перенавчання та подальше працевлаштування за спеціальністю, за якою людина зможе працювати далі. 

Ще однією гарантією з боку держави для людини, яка має хронічне, невиліковне захворювання, є санаторно-курортне лікування. Після проведення лікування гострої фази захворювання пацієнту рекомендується відновне лікування. В Україні існує велика мережа санаторно-курортних закладів, які спеціалізуються на наданні медичної допомоги пацієнтам з певними захворюваннями (профіль санаторно-курортної установи). Пацієнт може претендувати на безкоштовну путівку, перш за все ті, хто має групу інвалідності та стоять на обліку у фахівця та в Управлінні праці та соціального захисту за місцем проживання або з малозабезпечених сімей. Звісно, якщо пацієнт готовий сам оплатити повністю або частково таку путівку, отримати її набагато легше. 

33

Куди звертатися у разі зараження на гепатит?

Виявити наявність захворювання на гепатит можна як самостійно, звернувшись до лабораторії та провівши відповідний тест, або на такий аналіз людину направить лікуючий лікар у разі необхідності.

Якщо перший результат аналізу крові на гепатит показує позитивний результат, треба пам’ятати, що він може бути хибним. Наприклад, людина погано підготувалася до проведення аналізу або має низку супутніх захворювань, які можуть впливати на результат.

Тому проводити аналіз треба не менше двох разів, для того, щоб пересвідчитися, що захворювання є. Якщо повторний результат аналізу позитивний, а людина проводить тести за самозверненням, потрібно звернутися до сімейного лікаря, котрий зможе направити до потрібного фахівця, або до лікаря-інфекціоніста.

Людина, яка захворіла на гепатит, рівно як і при наявності соматичних захворювань зі змінами внутрішніх органів неінфекційної природи, треба встати на диспансерний облік та проходити періодичні огляди відповідним фахівцем. Після цього буде можливість звернутися із відповідною заявою для отримання пільг на отримання безкоштовного лікування або обстеження.

Пацієнт має право лікуватися там, де йому комфортніше, як у бюджетному, так і у приватному закладі. Але треба пам’ятати, якщо рецепт був виписаний лікарем приватного закладу, то у державній аптеці можуть відмовити у наданні ліків безкоштовно, оскільки у такого закладу відсутній договір з аптекою. Проте треба зберегти чеки для подальшого відшкодування вартості ліків з місцевого бюджету.

Треба пам’ятати, що пацієнт має право на адекватне лікування. Якщо він отримав неякісний препарат або лікуючий лікар не бачить позитивного ефекту від лікування, людині пропонується новий план лікування з розслідуванням факту відсутності ефекту від застосування ліків; або виявленням побічних ефектів під час лікування будуть займатися відповідні державні органи.

Читайте також: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПЕРЕД ТИМ, ЯК СІСТИ У КРІСЛО ДО СТОМАТОЛОГА

11

Як убезпечити себе у медичних та косметологічних закладах від зараження на тяжкі захворювання?

Кожний медичний і косметологічний заклад проходить перевірки дотримання санітарних норм з боку Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживчслужба) за проханням керівника або у разі певних підстав такої перевірки. Для перевірки окремих показників, наприклад, чистоти повітря, інструментів, — відбираються відповідні проби та передаються для проведення аналізу до лабораторних центрів.

Окрім держаних служб, в Україні є недержавна Служба організації інфекційного контролю (СОІК), яка проводить аудит закладу та видає свої сертифікати про дотримання санітарно-гігієнічних норм «Чиста лікарня – безпечна для пацієнта».

Результат огляду з боку Держпродспоживчслужби та СОІК можна знайти у куточку споживача. 

Але інколи трапляється, що косметологічний чи медичний заклад не дотримується правил стерилізації інструментів багаторазового використання і внаслідок процедури у людини відбувається інфікування на гепатит чи інше захворювання, яке передається через кров. У такому разі можна звернутися до суду за відшкодуванням. Оскільки переважна більшість людей на момент звернення живе звичайним статевим життям, довести, що інфікування відбулося у медичному закладі, чи у салоні, чи у стоматолога, буде важко. Проте, якщо у певний час відбулося інфікування двох чи більше осіб – це вже спалах. Такі випадки інфікування у косметологічному чи медичному закладі довести буде простіше, але все одно важко.

Також не будемо забувати про відповідальність кожної людини за збереження свого здоров’я, здоров’я своїх дітей та безпеку для оточуючих. Це багатогранне складне питання.

З одного боку, в Україні кожна людина має право на конфіденційність свого стану здоров’я та має право на збереження в таємниці свого захворювання. На жаль, в Україні багато людей зловживають своїм правом на конфіденційність свідомо. Також згадаємо про необстежених людей, які можуть не знати про своє захворювання і при цьому бути потенційно небезпечними для оточуючих.

Таким людям не можуть відмовити у наданні медичних або косметологічних послуг, тож вона ставить під загрозу здоров’я лікаря, медичної сестри, косметолога та інших людей. 

Коли людина свідомо ставиться до свого здоров’я та повідомляє, що у неї є гепатит, тоді фахівці будуть користуватися спеціальним набором інструментів, щоб інших пацієнтів від ймовірності передачі збудника гепатити через медичний чи косметологічний інструментарій. До такої людини будуть ставитися набагато краще, ніж коли потім з’ясується, що людина приховала своє багаторічне спостереження у відповідного фахівця в таємниці.

66

Піклуючись про ваше здоров’я, «Сінево» пропонує спеціальний пакет досліджень № 310 «Щорічний контроль показників здоров’я + звіт з інтерпретацією показників», який дає змогу оцінити 52 показники: загальний стан здоров’я, чи є інфікування гепатитом С і В, як функціонує серцево-судинна система, печінка, щитовидна залоза, нирки, визначити ймовірність розвитку цукрового діабету.

Подбайте про своє здоров’я і здайте профілактичні аналізи!

Реєструйтеся, щоб отримати знижку на обстеження в лабораторії Сінево. 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: