Що треба знати про гепатит С: психологічна підтримка

Як бути, якщо близька людина заразилася гепатитом С? Як себе поводити, якщо людина сама дізналася про свою хворобу? Як не нашкодити, які слова говорити і як поводитися в складній життєвій ситуації, практикуючий психолог Марія Тищенко розповіла в рамках проекту Преображаріума та мережі медичних лабораторій Сінево “Що треба знати про гепатит С”. 

17917890_1426277860766340_7083713724242485824_o

Психологічні техніки, які можна використовувати для підтримки хворого

Реакцію людини, яка дізналася про хворобу, однозначно спрогнозувати складно. У кожної людини можуть бути свої відтінки реакцій на неочікувану новину. Але все ж таки потрібно знати важливі кроки, котрі можуть допомогти нормалізувати психологічний стан. Бажано, коли людина перебуває у шоковому стані, акуратно запропонувати свою підтримку чи фахівця (психолога). Ні в якому разі не можна робити це насильно. Коли людину приводять насильно до фахівця — вона може ще більше закритися у своєму стані. Важливо донести до людини, що ви завжди поруч і готові чекати, коли вона буде готова.

Читайте також: ГЕПАТИТ С: ОСОБЛИВОСТІ ТА ДІАГНОСТИКА

Існує низка дієвих способів, які допоможуть підтримати близьку людину. Наприклад, вербальний контакт. Сядьте поряд на одному рівні очей і встановіть зоровий контакт. Це допоможе вирівняти ваші психологічні позиції. Адже людина, яка перебуває в шоковому стані, відчуває себе жертвою своєї хвороби та сприймає її, як агресора. Для неї важливо отримати якісний супровід, котрий зможе вивести на бажаний рівень психоемоційного стану. Також можна спробувати підлаштовуватися під дихання людини, сісти у однаковій позі. Це може допомогти розкрити її на розмову.

Задля того, щоб супровід та розкриття були максимально ефективними можна спробувати поставити себе на місце людини (що відчуває в тілі, які емоції в неї зараз, що хочеться робити, з ким контактувати, які бажання виникають та інше) — це елементарні навички емпатії. Але у цьому випадку, бажано не говорити слова по типу «я тебе розумію», бо їх можна сприйняти як психологічний напад, нівелювання її болю та того, що вона відчуває у цей момент. 

1

Що потрібно говорити хворому на гепатит С 

Американські вчені ввели таке поняття як “хибні розрадники” — це слова, які прийнято говорити у разі неприємних ситуацій, переживання психотравмуючого стану та життєвих криз, але вони не втішають насправді, а погіршують емоційний стан. Наприклад: “На те Божа Воля”, “Немає випробувань, яких ми не можемо винести”, “До весілля заживе”, “Час лікує”, “Клин клином вибиває”, “Чого ти переживаєш, це ж не …”. Тобто будь-які слова, котрі нівелюють проблему. Краще ставити питання про самопочуття людини, про те, на якому етапі лікування вона знаходиться. Потрібно виводити на розмову і просто бути поруч. Іноді лише присутність важливіша за будь-яких розмов.

Створюйте безпечну атмосферу для розмови, дайте зрозуміти, що ви не будете кричати. Не говоріть “не замикайся”, адже мозок не сприймає частинку “ні”. Найкраще сказати слова по типу: “Відкрийся мені”, “Я поряд”, “Я люблю тебе”, “Ти мені дуже дорогий”.

Не заважайте говорити, а заохочуйте висловитися та вислуховуйте стільки, скільки потрібно вашій близькій людині. Уникайте порад! Коли вона буде готова — сама прийме рішення або запитає вас.

Важливо у прояві почуттів промовляти щось приємне. Говоріть тільки те, що є правдою. У момент переживання душевного болю людина особливо відчуває брехню і фальш. 

18056072_1426277867433006_3788246055651725613_o

Якщо хтось тільки дізнався про хворобу, то не кожен відразу почне розповідати про це. Близькі, які знають типову поведінку їх члена сім’ї або друга, подруги, побачать та відчують щось недобре відразу. Якщо людина не ділитися своїми переживаннями, потрібно м’яко спробувати дізнатися про ситуацію, при цьому важливі довірливі відносини в родині. Якщо їх немає, то будь-які питання можуть сприйматися як напад.

Що робити людині, котра дізналася про свою хворобу

У шоковому стані необхідний якісний супровід. Спочатку потрібно подумати, з ким би ви могли поділитися цим. Якщо в близькому оточенні немає таких людей, то допоможуть психологи, травмотерапевти, психотерапевти, психосоматологи, спеціалісти, які мають відповідну сертифікацію та досвід. Дуже допомагають не відчувати себе самотнім у своїй хворобі закриті групи (наприклад, психотерапевтичні групи для хворих на гепатит С).

У стані шоку важливо виговоритися, вивести емоції. Можна це робити за допомогою виписування, вигукування, вимальовування і так далі.

Читайте також: ГЕПАТИТ С: АЛГОРИТМ ДОСЛІДЖЕНЬ ВІД «СІНЕВО»

У стані травми або шоку важливо “повернути себе в тіло”. Адже коли щось трапляється, людина знаходиться в такому стані, ніби це відбувається не з ней. Тут важливо “заземлитися”. Дещо з простих способів: простукайте своє тіло, помасажуйте голову, не сильно потягніть за волосся, щоб відчути нервові закінчення і що “ви-є”, поплескайте по колінах. Дайте собі час подихати спокійно і рівно (короткий вдих і повільних видих) – таке дихання активізує парасимпатичну нервову систему та стимулює відновлення психоемоційного стану.

2

Але в стані шоку навіть підготовлена ​​людина може бути не в силах впоратися з собою, тому дуже важливий хтось поруч. У такому випадку кажуть, що бажано мати люблячі вуха, щось зцілитися.

Що відбувається з людиною у стані хвороби допоможуть зрозуміти загальноприйняті стадії психологічної травми (модель Кюблер-Росс):

  • Перша — стадія заперечення. На цьому етапі людина може відчувати шок та не розуміти, що їй говорять та про кого це. Наприклад: “Про кого ви зараз говорите?”, “Цього не може бути”, “Це не зі мною”.
  • Другий — стан злості, гніву, люті (“Чому я?”). В цій стадії люди починають думати, чому ця хвороба трапилася саме з ними, дізнаватися більше про хворобу. Стан злості виникає через сильний біль (раніше людина була здоровою, а тепер ні). Агресія на щось ззовні, людина перекладає відповідальність на інших та шукає винного.
  • Третя — стадія торгу або компромісу. Коли агресія частково вийшла, людина починає торгуватися: “Добре, якщо я з сьогоднішнього дня не буду злитися, може гепатит сам по собі зникне?” Можливі різні варіації пошуку компромісу з хворобою, Всесвітом, оточенням, лікарями та іншими героями життя.
  • Четверта стадія — депресія. Людина часто на цій стадії віддаляється від оточення,  дивиться на хворобу в обличчя, починає сумувати від того, що з нею відбувається: “Так, я хворий”. На жаль, багато людей навіть не доходять до цієї стадії, бо ховають свої почуття від оточення. Як результат приховування почуттів, у людини можуть виникнути різноманітні психосоматичні захворювання. Пам’ятайте, що плакати, сумувати, горювати, відчувати себе слабким — це нормально та це перш за все турбота про себе. Ви маєте право відчувати всі почуття та давати їм вихід. Кожна емоція хороша та корисна по своєму.

18055885_1426277874099672_4324195211123041381_o

  • І остання стадія — прийняття. Це про те, що пройшовши всі попередні етапи людина приймає свою хворобу та у багатьох випадках може наступити зцілення (15-20% одужують самі по собі після перенесення гострого гепатиту С). На цій стадії люди вже можуть дякувати хворобі за ті життєві уроки, які вона піднесла.

Але навіть після одужання людина може залишитися на одній із попередніх стадій і не дійти до етапу прийняття. 

Чому важливо звертатися за допомогою до спеціаліста

Психолог — це фахівець, котрий розбирається в психологічних процесах та може якісно працювати з психікою іншої людини і супроводжувати її до бажаних змін. Є така фраза: «Психолог — це теж доктор, але вашої душі». 

Якщо говорити про роботу із хворими на гепатит С, то підбирайте психолога, котрий працює з психологічною травмою. Дивіться на фахівця із спеціалізацією ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), а також на психосоматолога.

В наступному матеріалі читайте про психосоматику захворювання гепатитом С.

Піклуючись про ваше здоров’я, «Сінево» пропонує спеціальний пакет досліджень № 310 «Щорічний контроль показників здоров’я + звіт з інтерпретацією показників», який дає змогу оцінити 52 показники: загальний стан здоров’я, чи є інфікування гепатитом С і В, як функціонує серцево-судинна система, печінка, щитовидна залоза, нирки, визначити ймовірність розвитку цукрового діабету.

Подбайте про своє здоров’я і здайте профілактичні аналізи!

Реєструйтеся, щоб отримати знижку на обстеження в лабораторії Сінево. 

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Комментарий (1)

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: