Танок гормонів: як рухатись синхронно?

Гормональна система людини — це дуже складний механізм. Всі системи пов’язані одна з іншою, і якщо в одній із них збій — інші намагаються компенсувати проблему. Гормональні збої можуть бути викликані фізіологічними причинами, такими як підлітковий вік, вагітність, менопауза, а можуть бути спричинені іншими факторами: зовнішніми та внутрішніми, та носити хронічний характер. Такі збої можуть стати причиною багатьох серйозних хвороб.

Гормони мають системний вплив на організм. Не буває такого, щоб була лише одна скарга або симптом. Тим не менше можна виділити основні групи симптомів, які є сигналами гормональних порушень:

  • зміна ваги без очевидних причин,
  • зміни стану шкіри (сухість або надмірна вологість, висипи, поява розтяжок, поява пігментації),
  • випадіння волосся або поява його в незвичних місцях,
  • підвищення артеріального тиску в молодому віці,
  • психоемоційні зміни без причин (дратівливість, поганий настрій, підвищена чутливість),
  • порушення в сексуальній сфері.

Наприклад, збої в роботі щитовидної залози, які займають перше місце серед усіх ендокринних порушень, можуть викликати різке схуднення, проблеми із серцево-судинною системою, спричиняти швидку втомлюваність, відчуття спраги, рясне потовиділення, особливо вночі. Україна, після Чорнобильської катастрофи, знаходиться в зоні ризику: кількість захворювань щитовидної залози серед ендокринних захворювань становить майже 45%.

Друге місце серед проблем з ендокринологією посідає цукровий діабет. В Україні майже 1 мільйон людей живуть з цим діагнозом, більше 80% мають надбану форму діабету, який виник через неправильне харчування. Організм неефективно розходував інсулін, який виробляється підшлунковою залозою, а в певний момент він перенапружився і виникли проблеми. При тому, якщо раніше підшлункова залоза виходила зі строю, в основному, у людей в другій половині їх життя, то тепер цим захворюванням почали страждати навіть діти.

На третьому місці серед гормональних захворювань — проблеми з репродуктивною системою, а саме: безпліддя, імпотенція у чоловіків та зниження лібідо у жінок, ранні признаки менопаузи, різні болі та скачки настрою перед та під час місячних. Всьому цьому виною гормони, а точніше — гормональні збої організму.

“Якщо говорити про функціональні стани при гормональних порушеннях, то більше за інших у вигляді скарг проявляє себе репродуктивна сфера. В будь-яких несприятливих умовах організм “вимикає” її в першу чергу. При тому, це стосується як чоловіків, так і жінок. Просто жінки частіше звертаються по допомогу, тому що орієнтовані на менструальний цикл. У чоловіків це проявляється перш за все порушеннями психоемоційного стану, на що вони зазвичай не звертають уваги. Основні причини, коли чоловіки все ж таки звертаються до лікаря — еректильна дисфункція”, — розповіла Наталія Грищенко, лікар-ендокринолог, яку ми розпитали про роботу гормональної системи в рамках проекту #Не_будь_байдужим_до_себе, який “Преображаріум” проводить за підтримки європейської мережі медичних лабораторій «Сінево».

“Гормональний дисбаланс — це дуже широке поняття”, — продовжує своє оповідання Наталія. “Якщо гормони виходять за межі норми, або в межах норми розташувались таким чином, що це є незвичайним для організма і впливає на самопочуття, то це ніщо інше як механізм адаптації під несприятливі умови, які ми самі для свого організма і створили. Цей стан — це своєрідний захист організму від шкідливих впливів на нього. Якщо забрати несприятливі фактори (стрес, порушення сну, неправильне харчування, токсичні побутові фактори и т.і.), гормони самостійно, без будь-якого втручання або лікування повернуться до норми”, — розказала Наталія.

“Серйозним захворюванням це стає тоді, коли функціональні можливості організму виснажились, наприклад, як діабет І типу, коли підшлункова залоза не в стані виробляти необхідну кількість інсуліну. Тоді потрібна гормонозамісна терапія, але і в цьому випадку можна допомогти організму встановити баланс і почати нормально функціонувати”, — вважає Наталія.

Найголовніше, на чому наголошує лікар і що потрібно знати про гормональні порушення — вони цілком поворотні. Потрібно отримати інформацію про фізіологічні процеси, які відбуваються в організмі і скорегувати свій спосіб життя та харчування таким чином, щоб жити з ними в гармонії.

Інтерв’ю публікується за підтримки європейської мережі медичних лабораторій «Сінево» в рамках проекту #Не_будь_байдужим_до_себе.

В лабораторіях «Сінево» ви можете здати аналізи «Скринінг щитоподібної залози» та «Гормони репродуктивної системи».

Перед здачею аналізів обов’язково проконсультуйтесь з лікарем!

АНОНС

ЩО? Вебінар “Що потрібно знати про гормони?

КОЛИ? 12 червня, о 19:00

ХТО ПРОВОДИТЬ? Наталія Грищенко, лікар-ендокринолог

СКІЛЬКИ КОШТУЄ? Безкоштовно

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ НА ВЕБІНАР!

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: