Як зберегти здоров’я кісткової тканини

Остеопороз або ламкість кісток — мовчазна хвороба, яка не має специфічних ознак, може викликати хронічний біль та зустрічається в будь-якому віці в жінок і чоловіків.  Якщо вчасно не виявити дану проблему, міцність кісткової тканини буде невпинно зменшуватись, поки крихка кістка не зламається.  Ускладненням остеопорозу є переломи. 

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я остеопороз займає четверте місце в світі після захворювань серцево-судинної системи, онкологічних захворювань та цукрового діабету.

Профілактика переломів це своєчасна оцінка стану кісткової тканини та проведення необхідних заходів. Профілактика набагато дешевша та безпечніша чим лікування.

Проект Преображаріум закликає стежити за своїм здоров’ям та тілом і не ігнорувати сигнали, що вони посилають.

Наша команда готує для вас новий майстер-клас з лікарем терапевтом-дієтологом Юлією Поворознюк та лікарем-неврологом, остеологом Василем Поворознюком, на якому ви дізнаєтеся, як зберегти здоров’я надовго та зможете одразу перевірити свій стан кісткової тканини.

img_8748-kopiya

Лікарі розказали нам, які є фактори ризику розвитку остеопорозу, для чого потрібен вітамін D та як профілактувати захворювання.

Що таке кісткова тканина?

Це структура, що постійно змінюється. З віком у ній переважають процеси руйнування, через це кісткова тканина не встигає оновлюватися на достатньому рівні, стає пористою та крихкою.

Кісткова тканина розвивається ще внутрішньоутробно та досягає свого піку до 30 років, потім починає поступово зменшуватись. Після 40 років  зростає ризик переломів, особливо, шийки стегнової кістки, тіл хребців, передпліччя. Думати про нормальне формування кісток у своєї дитини потрібно починати ще під час вагітності, в процесі росту дитини і протягом всього життя.

img_8758

Що негативно впливає на кісткову тканину?

Вік – після 50 років ризик переломів значно збільшується, а особливо у жінок старше 75 років. Це пов’язано з гормональним спадом у жінок – менопаузою, під час якої зменшується кількість естрогенів, які  захищають кістки від руйнування. У чоловіків також з віком наступає гормональний спад – синдром дефіциту тестостерону, що також призводить до зниження мінеральної щільності кісткової тканини.

Гормональні зміни (затримка статевого розвитку, пізній початок місячних) та прийом гормонів (глюкокортикостероїди) та оральних контрацептивів також негативно впливає на кісткову тканину.

img_8761

Ще один фактор ризику — більше двох вагітностей та тривале кормління груддю. Щоденно жінка під час лактації передає дитині 250-300 міліграм кальцію. За три місяці кормління груддю мама може втратити 3% запасів свого кальцію, а через рік – 10-12%. Після припинення кормління кісткова тканина відновлюється швидкими темпами, але за умови, що поступає достатньо будівельного матеріалу з їжею.

Для кісткової тканини важливий характер харчування, а саме недостатнє споживання білкової їжі, продуктів багатих кальцієм та вітаміном Д.

Щоденно нашу кісткову тканину можуть руйнувати продукти, такі як курка чи індик, котрі були вирощені на гормонах. Достатньо подивитися на їх кістки, якщо вони крихкі, це свідчить про остеопороз.

Фізичні навантаження обов’язкові для здоров’я кісткової тканини. Якщо мало рухатися, порушується кровопостачання, що призведе до погіршення живлення кісток.

Чому важливий вітамін D?

Вітамін D – це жиророзчинний вітамін, який синтезується в шкірі під впливом сонячного випромінювання, а також поступає з продуктами харчування та препаратами. Він відіграє багато важливих функцій. За його участю в кишечнику засвоюється 85% кальцію, котрий потрібен для міцності кісток. У дітей дефіцит вітаміну D призводить до рахіту, у дорослих до остеомаляції та остеопорозу. Він підвищує імунітет до сезонних вірусів, бактерій, зменшує прояви алергічних захворювань (атопічний дерматит, бронхіальна астма). Вітамін D знижує рівень холестерину, впливає на артеріальний тиск, зменшує кількість інфарктів та інсультів. Також він підвищує чутливість клітин до інсуліну при інсулінорезистентності та цукровому діабеті 2 типу. Впливає на ріст клітин та профілактує розвиток онкозахворювань.

img_8767

Вітамін D синтезується у шкірі під впливом сонячного випромінювання, а саме ультрафіолетових хвиль типу В, проте у нашому регіоні вони розповсюджені лише з середини квітня до жовтня. Цього для кісткової тканини недостатньо, тому потрібно, щоб він надходив із їжею або у вигляді прийому додаткових препаратів.

За даними досліджень, проведених в Україні під керівництвом професора Поворознюка В. В., лише 4 % українців мають нормальний рівень вітаміну D.

Свій рівень вітаміну D може визначити кожен, необхідно зробити аналіз крові на загальний вітамін D.

Профілактика дефіциту вітаміну D

Для того, щоб вітамін D синтезувався в нашому організмі та виник запас його на зимовий період, потрібно приймати сонячні ванни. Особливо влітку, 20 хвилин у день, у період максимальної сонячної активності (з 11 до 15), перебувати на сонці потрібно з оголеними верхніми та ніжними кінцівками, без нанесення сонцезахисного крему. Через 20 хв. нанести крем.

У свій раціон треба додавати рибу холодних морів (оселедець, скумбрія, дикий лосось), печінку тріски, свинячу або телячу печінку, яйця, а також вершки та вершкове масло. В осінньо-зимовий період додатково приймати профілактичні дози вітаміну D3.

img_8773-kopiya

Профілактика захворювань кісток та переломів:

  • Збалансоване харчування з достатнім вмістом білка, кальцію та вітаміну D.
  • Контроль рівня вітаміну D в організмі та вчасна його корекція.
  • Фізична активність обов’язкова для здоров’я. Для профілактики остеопорозу рекомендовані вправи з гантелями, для остеохондрозу – плавання.
  • Профілактичні скринінгові огляди (ультразвукова денситометрія).

Як дослідити свій стан кісткової тканини?

Найпростіше, що можна зробити – це пройти скринінгове дослідження на ультразвуковому денситометрі. Людям до 40 років, які не мають переломів, можна проходити 1 раз на 2 роки. Якщо у вас проблеми з зубами, постійні болі в спині та хребті, були переломи, рекомендовано контролювати стан кісткової тканини не рідше 1 разу на рік або за призначенням лікаря.

img_8763

Денситометр визначає мінеральну щільність кісткової тканини на рівні п’яткової кістки. За допомогою цього дослідження можна побачити, чи є у Вас порушення мінеральної щільності кісткової тканини. При виявленні  змін в стані кісткової тканини, рекомендується подальше більш детальне обстеження.

Приходьте на майстер-клас з дієтологом у Преображаріум, що відбудеться 22 квітня.

Всі учасники матимуть можливість перевірити стан кісткової тканини на сучасному ультразвуковому денситометрі SAHARA (Hologic), а також пройти діагностику композиції тіла (вага, ІМТ, %  жирової маси, води, вага м’язової, кісткової маси, рівень базального метаболізму, оцінка тілобудови, метаболічний вік)  за допомогою  жироанализатора TANITA.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: