З чого почати здорове життя: інтерв’ю з Отто Стойкою

Весною особливо хочеться змін. Гарним початком цього може стати зміна способу життя та харчування. Про нові тенденції у профілактиці, про сучасні виклики у медицині та як запобігти хвороби Преображаріуму розповів Отто Стойкаголовний лікар Київського міського центру здоров’я, кандидат медичних наук, займається питаннями громадського здоров’я, здорового способу життя та профілактики захворювань. 

12486059_522859301209470_8457629131545998812_o

Чи почали сьогодні, на вашу думку, люди більш усвідомлено ставитися до свого здоров’я? 

Я думаю, що суспільство стало більш сучасно дивитися на ці питання. Зараз багато людей знають про різноманітні профілактичні втручання і починають ними активно користуватися. Наприклад, якщо брати страхову медицину, то можна побачити, приватні клініки та страхові компанії пропонують спеціальні пакети скринінгових послуг. До них входять різні набори досліджень, які дають повну інформацію про стан здоров’я і можуть виявити хвороби на початкових стадіях. 

Зараз люди хочуть не тільки знати свій артеріальний тиск, їх починає цікавити виявлення захворювань за допомогою ДНК-тестів. Це нова тенденція у світі, і через кілька років вона стане потужною ланкою медицини. За допомогою ДНК вже можна вирощувати тканини. Науковці відмічають, що немає ніяких бар’єрів для того, щоб найближчим часом з її допомогою створювати органи. Всі ці нові технології стрімко розвиваються, стають доступними та дешевими для людства. 

Більшість захворювань обумовлені нашою генетикою.

З роками медицина використовує більш технічні підходи. Фонендоскопи стають раритетами, а УЗД можливе вже для домашнього користування, коли пацієнт дистанційно надає дані фахівцю. Технології дозволяють більш прискіпливо проводити огляди, використовувати різні види досліджень та постійно слідкувати за своїм здоров’ям навіть у домашніх умовах.

На що треба звертати увагу людям, котрі хочуть почати здоровий спосіб життя?

Я б хотів звернути увагу на основні підходи, котрі практично не змінюються вже десятки років. Постулати здорового способу життя це припинення вживання алкоголю, тютюну та здорове харчування. З роками поширюється асортимент корисної їжі, збільшується попит на веганство та вегетаріанство. 

11140277_529432877218779_4270575161324846579_nТреба також казати окремо про психічний відпочинок, сон та релаксацію, медитації, загартування в міру та у правильний спосіб. 

Змінюється рухова активність. Скажімо 20-30 років тому основними спортивними напрямками були спортзал та лижи, потім йога, а зараз вже немає універсального підходу. Сьогодні люди настільки малорухливі, що вітається будь-який спосіб активності. Проводити у день хоча б годину на ногах – це норма. Корисними будуть також пілатес, оздоровча хода та різні тренінги, котрі поєднують психологічний комфорт і фізичні навантаження. 

У вживанні тютюну з’являються нові виклики – такі як інгаляції різноманітними аерозолями – електронні сигарети. Вони були винайдені у Китаї у 2004 році та масово почали використовуватися з 2009. Щодо шкідливості електронних сигарет науковцями поки що було проведено значно менше досліджень, ніж про тютюнопаління. Деякі дані свідчать, що шкоди менше, але вона є. При тому це не засіб відмови від куріння. 

Науковці також звертають увагу на поведінкові фактори. Багато хто починає курити електроні сигарети, а потім переходять на звичайні або навпаки. Прибори стають досконалішими, з’являється можливість дозування нікотину.

Безнікотинові сигарети — ще одна тенденція. Також поширюються експериментування із жувальними видами тютюну, які, перш за все, небезпечні тим, що можуть викликати рак ротової порожнини.

Стає менше науковців, що наполягають на користі вживання алкоголю, як це було раніше. Безумовно, у деяких видах напоїв є корисні речовини та мікроелементи, але головний шкідник – це алкоголь. Зараз розповсюджується нова тенденція. Багато закладів починають пропонувати людям безалкогольне вино та пиво. 

Яким повинно бути здорове харчування?

Це, в першу чергу, різноманітність раціону та вживання простих продуктів. Намагайтеся орієнтуватися на свої відчуття, недосолюйте їжу та компенсуйте це різними спеціями. Привчайте себе до різних смаків, як до гіркоти, кислоти чи гостроти. Використовуйте якісні добавки для салатів або овочів такі як бальзамічний оцет, рослинну нерафіновану будь-яку олію. Уживайте цільнозернові вуглеводи і навіть хліб грубого помелу з борошна та висівок. Привчайте до обмеженого вживання цукру себе і своїх дітей. 

Зверніть увагу на “тарілку здорового харчування”. 

healthy-eating-plate-700-ukr

Не забувайте про напої. Зверніть увагу на корисні замінники кави такі як ячмінна кава, цикорій. Окремо треба говорити про користь узварів та компотів з обмеженою кількістю цукру і меду, котрий у великій кількості не є корисним.  

Що робити людям, котрі вважають, що корисні продукти несмачні? 

Я пропоную робити перезавантаження смаків. Це може бути повне або обмежене голодування раз у тиждень. Наприклад, цілий день вживати яблука чи кефір, відварений ріс без цукру, солі або масла. Просто побудьте на суворій дієті, щоб зголодніти, а наступного дня ви будете спокійно вживати здорову їжу. Недосолу ви вже точно не відчуєте. 

Смаки треба тренувати.

На профілактику яких захворювань треба звертати увагу?

Зараз велика проблема поширення неінфекційних захворювань. На першому місці — серцево-судинні, на другому — онкологічні. Серед інфекційних захворювань — це гепатити групи С та ВІЛ-інфекції, що поширюються через статевий шлях. В Україні все ще залишається проблема туберкульозу та поява різних агресивних видів грипу. Дуже важкий вірус може викликати багато смертей та ускладнень, у тому числі на серцево-судину систему. 

Як запобігти ці захворювання?

Людям з молоду бажано знати їх основні показники здоров’я. Хоча б раз на рік треба звертатися до свого сімейного або дільничного терапевта, який зможе спрямувати вас на інших фахівців. Раз на рік обов’язково треба проходити: 

  • флюорографію або рентген органів грудної порожнини;
  • аналіз цукру, холестерину та інших біохімічних показників крові; 
  • відвідувати стоматолога;
  • жінкам раз у рік проходити гінеколога та робити мамографію; 
  • людям старше середнього віку проходити обстеження у кардіолога, ендокринолога та офтальмолога.

12622029_528163130679087_1183725516102512555_o

Як зміцнити імунну систему?

Один із найважливіших чинників — це здоровий сон, а також забезпечення організму специфічним імунітетом — робити вакцинації. Для дорослих вони проводяться раз на рік, перед початком сезону (наприкінці літа та на початку осені). Імунітет після вакцинації виробляється протягом двох-трьох тижнів та тримається 6-12 місяців. Раз на 10 років дорослим треба повторювати вакцини на правець, дифтерію та, якщо не робили в дитинстві, проти вірусу папіломи людини та гепатиту B. 

Допомогти зміцнити імунітету та нервовій системі зможе загартування. Обливайтеся та робіть контрастний душ, головне, не перебільшувати. 

Щодо штучних вітамінів для імунітету – вони не потрібні здоровій людині. Із вживанням різноманітної їжі поступають усі корисні речовини, що потрібні організму. Не треба думати, що спеціальні вітамінні препарати будуть давати більше користі.

Як побороти весняну слабкість та апатію? 

Знайдіть собі однодумців, з котрими ви б змогли піти разом на пробіжку, у зал чи в басейн. Разом набагато легше позбавлятися шкідливих звичок таких як куріння. Дивіться різні відеоресурси на спортивну тематику на YouTube та займайтеся спортом вдома. Сьогодні дуже зручно завантажувати мобільні додатки, котрі допомагають відслідковувати активність та стан здоров’я. Можна встановити собі нагадування про сон та харчування. Діліться своїми спортивними успіхами у соціальних мережах, це може стати дієвим методом, що буде стимулювати на заняття вас та надихати інших на здорові звички. 

Тренуйтеся не тільки у фізичній, але і у інтелектуальній площині. Здорові звички набагато легше виробляти, коли окрім них ви займаєтеся творчістю – читаєте, дивитися корисні програми та займаєтеся розвиваючим хобі.

Фотографії взяті зі сторінки: Зимова школа Громадське здоров’я в Україні
Фотограф: Taras Bezpalyi

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Нет комментариев

Ответ на комментарий

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: